You are here
Home > FA Trophy

Buildbase FA Trophy First Round Qualifying Round Draw

THE BUILDBASE FA TROPHY 

FIRST ROUND QUALIFYING 

SATURDAY 27 OCTOBER 2018 

WINNERS RECEIVE £3,250 

1 Workington v Scarborough Athletic

2 Marine v Lancaster City

3 Warrington Town v Prescot Cables

4 Pickering Town v Droylsden or Tadcaster Albion

5 Frickley Athletic v Ramsbottom United

6 Whitby Town v Witton Albion

7 Farsley Celtic v Brighouse Town

8 Ossett United v Clitheroe

9 South Shields v North Ferriby United

10 Hyde United v Bamber Bridge

11 Cleethorpes Town v Marske United or Atherton Collieries

12 Stalybridge Celtic v Nantwich Town

13 Gainsborough Trinity v Tamworth

14 Buxton v King’s Lynn Town

15 Kettering Town v Stourbridge

16 AFC Rushden & Diamonds v St Ives Town

17 Belper Town or Stamford v Leek Town or Loughborough Dynamo

18 Cambridge City v Basford United

19 Carlton Town v Bedworth United

20 Newcastle Town v Chasetown

21 Mickleover Sports v Redditch United

22 St Neots Town v Matlock Town

23 Kidsgrove Athletic v Yaxley

24 Stafford Rangers v Rushall Olympic

25 Soham Town Rangers v Hednesford Town

or AFC Mansfield

26 Grantham Town v Halesowen Town

27 Alvechurch v Stratford Town

28 Barwell v Coalville Town

29 Chipstead v Berkhamsted

30 Sittingbourne v Wingate & Finchley

31 Brentwood Town v Whitstable Town

32 Hythe Town v Bishop’s Stortford

33 Molesey v Walton Casuals

34 Kingstonian v Bedford Town

35 Margate v Potters Bar Town

36 Horsham v Corinthian Casuals

37 Burgess Hill Town v Worthing

38 Dorking Wanderers v Sevenoaks Town

39 Biggleswade Town v Harrow Borough

40 Hitchin Town v Hayes & Yeading United

41 Maldon & Tiptree v Royston Town

42 Haringey Borough v Chesham United

43 Ashford Town (Middx) or Westfield v Lewes

44 Lowestoft Town v Enfield Town

45 AFC Hornchurch v Phoenix Sports or Ramsgate

46 Kempston Rovers v Beaconsfield Town

47 Folkestone Invicta v Leatherhead

48 Merstham v East Grinstead Town

49 Tonbridge Angels v Whyteleafe

50 Hendon v Staines Town

51 VCD Athletic v Leiston

52 Mildenhall Town v Greenwich Borough

53 Metropolitan Police v Carshalton Athletic

54 Canvey Island v Brightlingsea Regent

55 Bracknell Town v Bognor Regis Town

56 Whitehawk v Harlow Town

57 Aveley v Dunstable Town

58 Kings Langley v Needham Market

59 Herne Bay v Witham Town

60 Yate Town v Dorchester Town

61 Gosport Borough v AFC Totton or North Leigh

62 Cinderford Town v Street

63 Larkhall Athletic or Thame United v Bristol Manor Farm

64 Farnborough v Merthyr Town

65 Fleet Town v Salisbury

66 Taunton Town v Weymouth

67 Cirencester Town v Melksham Town

68 Poole Town v Frome Town

69 Hartley Wintney v Tiverton Town

70 Didcot Town v Mangotsfield United

71 Basingstoke Town v Wimborne Town

72 Swindon Supermarine v Banbury United

MATCH DATES 

All ties must be played on Saturday 27 October 2018, kick-off 3.00pm with replays on or before Thursday 1 November 2018, kick-off 7.45pm. Clubs may mutually agree to extra time and penalties to determine the winner of a first match without having a replay and this must be confirmed on the Match Arrangement Form, in accordance with FA Trophy Rule 11(a). 

MATCH ARRANGEMENT FORM 

Match Arrangement Forms will be available on MOAS in due course. Clubs will be notified by email once these are available for completion.

PLAYER QUALIFICATION DATE 

The player qualification date is 12 noon on Friday 26 October 2018, this includes replays and postponements.

GROUND SHARING 

Clubs with ground sharing agreements must arrange for ties to be played on Friday, Saturday or Sunday. If a clash of fixtures occurs with the sharing Club or other sport, if for any reason a tie is unable to be played on the ground of the first drawn Club on a Saturday, the tie must be played on either the day before, i.e. on Friday, or the day after, i.e. on Sunday on the ground of the first drawn Club. If Clubs are unable to agree on the date, then it will be played on the Sunday, unless the National Game Board decides otherwise and that decision shall be final and binding.

DATES OF ROUNDS 

Second Round Qualifying Saturday 10 November 2018

Third Round Qualifying Saturday 24 November 2018

First Round Proper Saturday 15 December 2018

Second Round Proper Saturday 12 January 2019

Third Round Proper Saturday 2 February 2019

Fourth Round Proper Saturday 23 February 2019

Semi Final 1 Saturday 16 March 2019

Semi Final 2 Saturday 23 March 2019

Final Sunday 19 May 2019

PRIZE FUND PAYMENTS 

Extra Preliminary Round winners (27) £2,000

Preliminary Round winners (56) £3,000

First Round Qualifying winners (72) £3,250

Second Round Qualifying winners (36) £4,000

Third Round Qualifying winners (40) £5,000

First Round Proper winners (32) £6,000

Second Round Proper winners (16) £7,000

Third Round Proper winners (8) £8,000

Fourth Round Proper winners (4) £10,000

Semi Final winners (2) £20,000

Final runners-up (1) £30,000

Final winners (1) £60,000

Leave a Reply

Top
%d bloggers like this:
P